Ačkoliv cvičím s holčičkami každý den několikrát (pokud zrovna nejsme mimo domov), nikdy ta rehabilitace nebude tak kvalitní jako ve specializovaných centrech. Rozdíl je v tom, že jsem na holčičky sama.  V neurorehabilitačních centrech jsou 2-3 fyzioterapeuti na jednu holčičku. Má to svůj smysl, protože v cílených polohách je potřeba vícero rukou. Například v šikmém sedu je třeba fixovat nohy do stabilní polohy, tlačit na pánev směrem dolů, hlídat hrudník, aby se nepropadal, fixovat opěrnou ruku ve správné poloze, kontrolovat přímou polohu hlavy a přitom ještě dítě zaujmout, aby dokázalo sáhnout do určité výše ke konkrétní hračce, a ideálně aby bylo spokojené a neplakalo. Ačkoliv si pomáhám všemi možnými končetinami a pomůckami, nikdy nelze uhlídat všechno.

Každá holčička má v centru navíc svou masérku, která jim před rehabilitací svaly stimuluje, po rehabilitaci uvolňuje. Mají tam další doplňkové procedury, jako je normobarická kyslíková terapie, kdy holčičky vdechují 90 % kyslíku, což zlepšuje zásobování celého těla, zejména mozku, a má tak pozitivní účinky na zvýšení energie a zrychlení regenerace po intenzivní rehabilitaci. Další doplňkovou terapií je světelná terapie BIOPRON, díky níž světlo dokáže proniknout hluboko do cílových tkání. Je to důležitý aspekt pro regeneraci po fyzické námaze, zvýší sílu, energii i vytrvalost. Dalším podpůrnou stimulací je magnetoterapie, která posiluje organizmus pomocí pulzujícího magnetického pole, což pozitivně působí na odstranění svalového napětí, harmonizaci nervové soustavy, posílení a stabilizace kostních tkání. Laserová terapie zase aktivuje samoregulační mechanizmy těla. Organizmus se pročistí, zlepší proudění krve a lépe se zotaví. Skvělým doplňkem je také hydroterapie, která ulevuje unavenému pohybovému aparátu, uvolňuje svalstvo a má i relaxační stimulační i regenerační účinek. Nedílnou součástí je také logopedie, kde se dokážou individuálně přizpůsobit stavu řečových funkcí a celkovému stupni motorického a duševního vývinu každé z holčiček. Součástí byla samozřejmě i orofaciální stimulace.

O každou holčičku se staralo 7 profesionálů. Absolutně není v našich silách, abychom všechno zvládli vměstnat do jednoho dne, tak jako v neurorehabilitačních centrech. Jednak nemáme ani potřebná velmi drahá zařízení a ani personál. Je velmi těžké, řekla bych nemožné, sehnat kvalitního zkušeného fyzioterapeuta, který bude dojíždět k vám domů, o dalších specialistech nemluvě.

Jak nám neurorehabilitace pomohla?

Těla holčiček se neskutečně zpevnily. To jsem poznala hned při prvním cvičení doma a konstatovali to i naši místní fyzioterapeuti. Nyní, po dvou týdnech po rehabilitačním pobytu, vidíme posun v motorice. Amálka z plazení jde pomaličku na čtyři, Viktorka taktéž a Žofinka chce stát, rozhodně nemají takové napětí v nohou. To jsou neuvěřitelné posuny, na kterých jsme doma pracovali několik měsíců, a nedostavily se.

V neurorehabilitačních pobytech vidíme obrovskou naději, jak holčičky posunout motoricky a zároveň i mentálně, protože to spolu souvisí. Rádi bychom na takové pobyty jezdili co nejčastěji. Doporučení lékařů a specialistů je 5-6x ročně. Jeden pobyt vyjde na 200-250 tis. Je to pro nás absolutně nedosažitelné.

Pokud byste chtěli přispět a pomoci našim holčičkám, aby se co nejdříve posunuly a nebyly v životě odkázané jen na pomoc druhých, č. našeho transparentního účtu je: 232201733/2010.

DĚKUJEME

Amálka + Viktorka + Žofinka

Podobné příspěvky